Szybki kontakt

Porady

Jak dobrać moc?

Moc chłodnicza klimatyzatora nie powinna być za mała, bo wtedy urządzenie nie spełni oczekiwań i nie będzie chłodzić powietrza do żądanej przez nas temperatury. Jeżeli moc będzie zbyt duża w stosunku do naszych potrzeb, wzrośnie koszt zakupu urządzenia, a jego możliwości nie będą wykorzystane. W klimatyzatorze o zbyt dużej mocy chłodniczej często też włącza się i wyłącza sprężarka, co obniża jej trwałość.
Ponieważ klimatyzator dobiera się do wielkości pomieszczenia, w którym będzie zamontowany, będzie on spełniał nasze oczekiwania. Gorzej jest z klimatyzatorami przenośnymi – nie ma możliwości dopasowania ich mocy do potrzeb konkretnego pomieszczenia, bo z założenia są one urządzeniami mobilnymi.
Jeżeli kupimy klimatyzator o dużej mocy chłodniczej, który będzie w stanie ochłodzić większe pomieszczenie, będzie on nadmiernie chłodził mały pokoik, a ponadto będzie duży i ciężki. Z kolei klimatyzator o zbyt małej mocy chłodniczej zupełnie się nie sprawdzi w większych pomieszczeniach.

Moc klimatyzatora dobieramy dwiema metodami – orientacyjną albo dokładną za pomocą specjalistycznego programu komputerowego.

Metoda orientacyjna

Polega na przyjęciu, że zapotrzebowanie na chłód wynosi 80-150 W/m2 powierzchni pomieszczenia. Klimatyzator typu split o mocy 2-2,5 kW wystarczy więc do ochłodzenia pomieszczenia o powierzchni 15-30 m2, a klimatyzator o mocy 7 kW – do pomieszczenia o powierzchni 60-80 m2. Są to bardzo duże rozbieżności, zatem opierając się tylko na tej metodzie, nie udaje się zwykle dobrać klimatyzatora wystarczająco precyzyjnie.  Więc najlepiej zdać się na fachowość i doświadczenie specjalistów którzy w przypadku naszej firmy zrobią to nieodpłatnie. Dojadą na umówione miejsce, doradzą pomogą wybrać optymalne rozwiązanie odpowiadające uwarunkowaniom technicznym danego miejsca i wymogom klienta.

Co ma wpływ na moc klimatyzatora ?

Na wielkość potrzebnej mocy chłodniczej klimatyzatora mają wpływ następujące cechy pomieszczenia: długość jego ścian zewnętrznych i wewnętrznych, powierzchnia okien na poszczególnych ścianach – w zależności od kierunku stron świata i liczby szyb w oknach , rodzaj  zamontowanych żaluzji – czy są wewnętrzne, czy zewnętrzne, folie odbijające światło zamontowane na oknach (ograniczające ilość wpadającego przez okna ciepła), izolacja termiczna w podłodze i stropie nad pomieszczeniem i nad sufitem, usytuowanie pomieszczenia: na parterze, piętrze, czy na poddaszu, sąsiedztwo (obok, pod lub nad nim) pomieszczeń klimatyzowanych, rodzaj i liczba punktów świetlnych, które są źródłami ciepła (najwięcej wytwarzają tradycyjne żarówki), zyski ciepła od urządzeń, które podwyższają temperaturę w pomieszczeniu (np. komputera, drukarki, lodówki lub telewizora szczególnie LCD i Plasmowych które generują dużo ciepła), liczba osób przebywających na stałe w pomieszczeniu, oraz to czy w nim odpoczywają, czy wykonują jakąś pracę. Większej mocy klimatyzatora będziemy potrzebować np. w domowej siłowni, a mniejszej – w sypialni.

Jak wybrać miejsce i czas montażu ?

Chociaż klimatyzator typu split możemy zamontować w dowolnym miejscu, zazwyczaj wybieramy ścianę zewnętrzną, zwłaszcza gdy dom jest już wykończony od wewnątrz. Wystarczy w miejscu montażu urządzenia zrobić otwór w ścianie i wyprowadzić na zewnątrz miedziane rurki, łączące jednostkę zewnętrzną z wewnętrzną. Miejsce montażu zależy także od jakości i mocy klimatyzatora. Im mniejsza jest jego moc chłodnicza, tym mniejsza dopuszczalna odległość pomiędzy jednostką zewnętrzną i wewnętrzną. Zazwyczaj jest to od kilku do kilkunastu metrów; dokładny zakres podają producenci na każdym modelu.

Jeżeli jednak jesteśmy na etapie budowy lub wykańczania mieszkania bądź remontu i zamierzamy zamontować klimatyzator warto pomyśleć o ukryciu instalacji i wykonać ją podtynkowo jak większość instalacji znajdujących się w domu.

W takim przypadku nasza Firma wykonuję pracę etapowo tzn:

I etap składający się z rozprowadzenia instalacji chłodniczych po domu, mieszkaniu (czyli wykonanie przekuć, bruzd, odpływów kondensatu z jednostek wewnętrznych i ewentualnym montażu jednostki zewnętrznej.) Najlepiej te prace wykonać w stanie surowym lub tzw. deweloperskim pod warunkiem że nie zmienia się układ ścian w danym lokalu.

Warto też na tym etapie spotkać się na miejscu ze specjalistą i znaleźć optymalne    rozwiązanie w danym lokalu. W firmie Termo Klima dojazd i doradztwo nic nie kosztuje i do niczego nie zobowiązuję a pomaga klientowi w zorientowaniu się co do możliwości w jego własnym lokalu i z jaką ingerencją  w pomieszczenie wiąże się ewentualna instalacja klimatyzatora(ów).

Również w tym etapie wybieramy konkretny model lub system pod który będziemy montować instalację jest to o tyle ważne że różne typy klimatyzatorów mają różne średnice przewodów, rozmiary podejścia rur i skroplin i później może być problem z ewentualnymi przeróbkami.Kiedy mamy już rozprowadzoną instalację możemy kontynuować wykańczanie  lub remont  mieszkania.

Co się składa na II etap i kiedy należy go rozpocząć ???

Na II etap składa się montaż jednostek wewnętrznych i zewnętrznych (jeżeli nie została założona wcześniej)  oraz uruchomienie i przetestowanie całego systemu najczęściej są to prace czyste nie wiążące się z ingerencją w pomieszczenie. II etap najlepiej zrealizować po wyjściu z budowy „najbrudniejszymi” pracami najlepiej między 1 a 2 malowaniem i przed położeniem podłóg.

Następnie po wszystkich pracach można się cieszyć z nowoczesnej i zdrowej klimatyzacji która profesjonalnie zamontowana posłuży Państwu przez wiele lat.

Jakie są plusy posiadania klimatyzacji ?

Klimatyzator można zamontować w domu już wybudowanym i wykończonym bez konieczności przerabiania istniejących instalacji (wentylacyjnej czy grzewczej) i niszczenia wykończonych ścian i podłóg.

Bardzo łatwo nim sterować, by ochładzać każde pomieszczenie do żądanej (innej) temperatury. W prostych systemach klimatyzacji centralnej, w której ochłodzone powietrze doprowadzane jest do pomieszczeń systemem kanałów, takiej możliwości nie ma.

Klimatyzatory nie są ze sobą połączone, dzięki czemu nie trzeba prowadzić do poszczególnych pomieszczeń przewodów (kanałów) klimatyzacyjnych, które zajmują dużo miejsca i powinny być montowane na etapie budowy domu.

Moc chłodniczą każdego klimatyzatora dobiera się osobno do każdego pomieszczenia. Dzięki temu maleją wydatki na chłodzenie – bo nie ma przecież sensu chłodzenie całego domu, gdy przebywa w nim jedna osoba. Do dobrego samopoczucia wystarczy jej klimatyzacja w jednym-dwóch pomieszczeniach. Nie trzeba też chłodzić całego domu w nocy – wystarczy włączyć klimatyzator w sypialni, w której ktoś śpi.

Jakie są minusy posiadania klimatyzacji ?

Hałaśliwa praca jest największą wadą klimatyzatorów, zwłaszcza dla osób, którym taki jednostajny szum przeszkadza. Chociaż w klimatyzatorach typu split wszystkie głośne elementy montuje się na zewnątrz, jednak i tak słychać pracę urządzenia, bo w jednostce wewnętrznej jest hałasujący wentylator. Zbudowanie dobrze wyciszonego klimatyzatora wymaga zastosowania drogich rozwiązań technologicznych, dlatego za takie urządzenie trzeba zapłacić więcej.

Poszukując cichszego urządzenia, warto sprawdzić w danych technicznych, jaki jest poziom hałasu w odległości jednego metra od klimatyzatora: jeżeli niższy niż 35 dBA, nie powinien nam przeszkadzać (jest to hałas porównywalny z cichą rozmową). Godny polecenia będzie klimatyzator, w którym poziom hałasu nie przekracza 35 dBA.